Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
James Isdell
Birth
Date 1849 Place Victoria?, Australia
Arrival in WA
Arrived in Western Australia on 21 November 1883, again 10 April 1884, possibly with wife
Marriage and Family
Marriage details not known
Death
Date 5 October 1919Place Victoria Hospital, West Subiaco, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Church of England
Occupation
Prospector
Employment History
Managed Karratha station near Roebourne
Kimberley pastoral lessee with Henry Hickes 1885
Lake Edah cattle station near Broome, also purchased Croyden station with R and D McRae
Prospecting in Kimberley from 1887, sought stock route Fitzroy–Oakover rivers
1888–1903 in Pilbara, prospecting and storekeeper
Sold Lake Edah February 1889
1902 Justice of the Peace
1904 mine manager at Nullagine
1906–1909 travelling Protector of Aborigines, Marble Bar and Kimberley districts
1910–1915 Protector of Aborigines at Turkey Creek
1916 storekeeper at Pilbara
House
MLA
Party
Independent
Liberal from 1904
Date Elected
18 March 1903
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by James Isdell
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1906
Electorate
Pilbara
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Pilbara 6 March 1903 (by-election)–27 June 1906 (resigned)
Background/Membership
Apparently farming in Victoria
Publications:
  • Developing Our Resources: The Great Nor-Western Railway Port Hedland to Marble Bar and Nullagine, (Perth 1905?)
  • Opening Up the Pilbara Goldfields, (Perth 1905) - with James Thomson
References
Pilbara Goldfields News, 7 March 1903.
Reports – Chief Protector of Aborigines, 1907–1910.
Derby Police Journals (A241) (WA Archives)
Wise (1915–16)
BDWA II
Information supplied by Cathie Clement
Further Information
<<- Return to previous screen