Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Winifred Margaret Piesse


Birth
Date: 12 June 1923
Place: Narre Warren, Victoria, Australia
Parents
Daughter of Frederick Benjamin Aumann, orchardist, and Marguerette Gertrude Pettingill
Marriage and Family
Married 3 September 1947, Christ Church, South Yarra, Victoria to Mervyn Charles Piesse, son of Charles Austin Piesse and Flora Elizabeth Leonora Hickson
Children: two sons and one daughter
Widowed 31 March 1966
Death
Date: 11 March 2017
Place: Western Australia
Religion
Church of England
Education
Educated Narre Warren State School and Dandenong High School, Victoria
Completed Nursing General Certificate, Midwifery and Child Health Certificates
Occupation
Nurse
Employment History
Nursing in Victoria until December 1946, then to WA, nurse at Busselton and Narrogin 1946–1947 and Narrogin, Wagin and Dumbleyung 1966–1977
Became child health nurse at Wagin clinic
Following death of husband also managed farms at Wagin
House
MLC
Local Government Service
Wagin Shire Council August 1971–May 1977 (first woman to serve)
Party
National Country Party
Joined Country Party 1948; member of Country Party and National Country Party until 1983
Branch and division secretary
Date Elected
22 May 1977
Inaugural Speech
Inaugural Video
No inaugural video is available as filming did not start until May 2003
Speeches
Search for speeches by Winifred Piesse
Year Retired/Resigned
1983
Electorate
Lower Central
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Lower Central Province 22 May 1977–21 May 1983
  • Contested Lower Central Province 19 February 1983

Committees
  • Member Select Committee on National Parks 1979 and 1980–1981

Historical Notes
  • First woman elected to WA State Parliament to represent Country Party
Background/Membership
Retired in 1983 and moved to town in Wagin
For many years active in local organisations
Member Farmers’ Union
Member Royal Australian Nursing Federation
Justice of the Peace, 1971
President Wagin branch CWA, Wagin branch Red Cross
Nursing officer St John Ambulance Brigade
Associate member WA Club and Royal Justices Association
President Wagin Golf Association
Member Wagin Bowling Club
Qualifications
Certificate Nursing, Midwifery & Child Health
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 211.
Further Information
Country Party National News September 1977.
Making a Difference, p. 106–111
Chapter 13. Winifred Piesse Making a Difference.pdf

Transcript of an interview with Winifred Margaret Piesse, b. 1923

West Australian 21 February 1977.
Who's Who in Australia (1977)