Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Hon Laurie William Graham


Birth
Date: 21 November 1945
Place: Geraldton, Western Australia
Marriage and Family
Married
Occupation
Semi-retired
House
MLC
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Laurie Graham
Electorate
Agricultural
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Agricultural Region for a term commencing 22 May 2017. Elected to the Fortieth Parliament for the Agricultural Region on 20 April 2017 for a term commencing on 22 May 2017. Election date: 11 March 2017.

Committees
  • Deputy Chair of Committees 23 May 2017 to present
  • Member Standing Committee on Uniform Legislation and Statutes Review 23 May 2017 to present
  • Member Parliamentary Superannuation Board 25 May 2017 to present