Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Herbert Robinson


Birth
Date: 29 December 1876
Place: Red Hill, Blackwood, Victoria, Australia
Arrival in WA
Arrived in Western Australia 1878 with family to Albany
Parents
Son of John, bank manager/merchant, and Margaret Thomson
Brother of Robert Thomson Robinson, lawyer and politician
Marriage and Family
Married 9 July 1907, Methodist Church, South Dublin, Ireland to Margurite (Meta) Sarah Christy, daughter of William Stanley
Children: two sons and one daughter
Death
Date: 2 May 1919
Place: St George's Terrace, Perth, Western Australia
Cemetery: Albany Cemetery, WA
Religion
Methodist
Education
Prince Alfred College, Adelaide, South Australia
Occupation
Businessperson
Employment History
After leaving school joined father’s business, Drew Robinson & Co, a department store which was founded 1888
Merchant, became junior partner with his father who died 1926
House
MLA
Local Government Service
Mayor of Albany November 1912–November 1915
Party
Nationalist
Date Elected
29 September 1917
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Herbert Robinson
Year Retired/Resigned
1919
Electorate
Albany
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Albany 29 September 1917–2 May 1919
Background/Membership
Life fellow Royal Colonial Institute, London
Life member British and Foreign Sailors Society and Australian Natives’ Association
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2010, p. 171.