Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Charles Leonard Smith


Birth
Date: 4 October 1970
Place: Hitchin, Hertfordshire, United Kingdom
Arrival in WA
2005
Parents
Son of Mike and Myra
Marriage and Family
Married to Helen
Children: two sons
Education
Scottish Agricultural College
MSc, BSc (Hons), Post Grad Cert
Occupation
Police officer
Employment History
Custodial Security, Serco Asia Pacific
Department of Premier and Cabinet
Liaison officer, Department of Mines and Petroleum
WA Police, Kalgoorlie
House
MLC
Party
Independent
Independent from 11 June 2019
Resigned from Pauline Hanson's One Nation Party on 11 June 2019 to become an Independent
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Charles Smith
Electorate
East Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Mining and Pastoral Region for a term commencing 22 May 2017. Elected to the Fortieth Parliament for the East Metropolitan Region on 11 March 2017 for a term commencing on 22 May 2017.

Committees
  • Member Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 15 June 2017
  • Member Select Committee into Local Government from 26 June 2019
Private Member's Bills
Criminal Code Amendment (Desecration of War Memorials) Bill 2018 Legislative Council Second Reading - 1/11/2018
Qualifications
MSc BSc(Hons) Post Grad Cert
References
Inaugural Speech
Parliament of Western Australia, Current Members, accessed 22 July 2019.
Further Information