Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Clayton Clealand Bickley Mitchell


Birth
Date: 11 December 1900
Place: ‘The Creek’, Donnybrook, Western Australia
Parents
Son of Valentine Campfield Mitchell, farmer, and Lillian Amelia Moore
Marriage and Family
Married (1) 31 August 1929, St John’s Anglican Church, Albany to Eileen Alice Crane (born circa 1895), daughter of William Henry Crane and Mary Adeline Hudson
Children: one son and two daughters
Widowed 27 September 1949
Married (2) 31 October 1950, St Werbrugh’s Chapel, Mt Barker to Joan Anne Pullen (born circa 1908), daughter of John Edward Pullen and Lillian May Beddard

No children
Death
Date: 1 July 1988
Place: Plantagenet District Hospital, Mt Barker, Western Australia
Cemetery: Bunbury Cemetery, Western Australia
Religion
Church of England
Education
Educated Newlands State School to age fourteen years
Occupation
Farmer
Employment History
Worked on father’s property at Donnybrook until 1928
Managed ‘Langton’ at Mt Barker for his uncle WW Mitchell until 1940 when it became his own farm—farmer, orchardist and pastoralist

Officer in Volunteer Defence Corps during World War II
House
MLA
Local Government Service
Plantagenet Road Board 24 April 1954–July 1960; chairman 1954–1960
First president Plantagenet Shire Council 1960–1962
Member Albany Zone Development Committee and Great Southern Regional Council
Party
Country Party
Member of Country Party for 24 years
Unendorsed Labor in 1943
Date Elected
31 March 1962
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Clayton Mitchell
Year Retired/Resigned
1971
Electorate
Stirling
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLA Stirling 31 March 1962–20 February 1971
  • Contested Katanning 20 November 1943
Committees
  • Deputy Chairman of Committees 1965–1971
  • Member Joint House Committee 1965–1971
  • Member Select Committees on the Perpetual Executors Trustees and Agency Co (WA) Ltd and on WA Trustee Executor and Agency Co. Ltd Amendment (Private) Bills 1966

Commonwealth

Electorates
  • Contested Senate 9 December 1961
Background/Membership
Father farmed at Upper Capel
Member Farmers’ Union
Zone director
Westralian Farmers Co-operative (now Wesfarmers) 1958–1968
For five years director Mt Barker Co-operative
President and patron Mt Barker Agricultural Society
Involved in setting up Mt Barker Research Station—Eulup
Justice of the Peace
Chairman Mt Barker Parents & Citizens for five years
Active in National Rifle Association, past WA representative on Council, chairman WA Rifle Association for four years, also chairman South West Rifle Association; member State rifle team 1926–1938
President and patron Mt Barker Golf Club
Patron Mt Barker Bowling Club
Member Synod of Bunbury diocese Church of England for 30 years and trustee for 17 years, representative on General Anglican Synod of Australia
Four years on Australian Board of Missions
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 183.
West Australian, 2 April 1962.