Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Charles Bennett Williams


Birth
Date: 9 February, 1890
Place: Sandhurst, Bendigo, Victoria, Australia
Arrival in WA
Arrived WA 1908 (or 1912)
Parents
Son of Thomas Bennett, blacksmith and miner and Margaret Williams (nee Jones)
Marriage and Family
Married 29 September 1915, St George's Presbyterian Church, Boulder to Ella Mary Stockdale, daughter of George and Mary Ann Gander
Children: one son and four daughters
Death
Date: 1 December 1952
Place: Mt Lawley, Western Australia
Cemetery: Karrakatta Cemetery, WA
Religion
Church of Christ
Occupation
Miner and union official
Employment History
Worked on Ivanhoe Mine for nine years then organiser for Australian Workers' Union (AWU)
House
MLC
Local Government Service
Boulder Municipal Council 23 November 1921–November 1924
Party
Labor
Date Elected
22 May 1928
Inaugural Speech
Williams, Charles Bennett, Address-in-Reply, 1928.pdf
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Charles Williams
Year Retired/Resigned
1948
Electorate
South
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLC South Province May 1928–May 1948

Committees
  • Member Select Committee inquiring into the Distribution of Funds Provided by the Commonwealth to Aid Wheatgrowers 1935; and into the Industrial Arbitration Act Amendment Bill 1937

Royal Commissions
  • Member Hon Royal Commission inquiring into the Care and Reform of Youthful Delinquents 1943

Commonwealth
  • Contested Senate 16 December 1922
Background/Membership
President Mining Section AWU 1920–1928
Delegate from AWU Kalgoorlie to All Australian Trade Union Conference 1921 at Melbourne
Secretary Goldfields Association and for several years a senior football umpire
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 205.
Metropolitan Cemeteries Board website. Accessed 28 April 2015. http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=KC00007193
West Australian, 17 May 1928.