Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Richard William Price
Principal Honours
Member of the Order of the British Empire (MBE) 1919
Birth
Date 16 April 1869 Place Chepstow, Monmouth and Gloucester, South Wales, United Kingdom
Arrival in WA
To WA 1896
Parents
Son of Henry George, farm labourer/railway employee, and Jane Croatt
Marriage and Family
Married (1) 20 July 1892, Forbes, New South Wales (Methodist) to Sarah (Fairlie?) Ann Loxley (born circa NSW July 1866), daughter of William and Ann Wood
Children: three daughters
Widowed 13 December 1914
Married (2) 19 April 1924, Ebenezer Baptist Chapel, Aberavon, Glamorgan, Wales to Gladys Olwen Dorothy Jones (born circa 1888), daughter of Charles
Children: one son
Death
Date 22 June 1937Place Private hospital, Hamersley Road, Subiaco, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Presbyterian
Education
Educated Chepstow National School
Occupation
Journalist
Employment History
Bush worker in Queensland
1889 organiser General Labourers’ Union, West Queensland
Organiser Australian Shearers’ Union, NSW
Clerk and labourer at Forbes, New South Wales
To WA 1896 mining and shearing
1898 formed branches of AWA at Leonora and Mt Morgan
President WA Shearers’ Union
Member Miners and General Labourers’ Union
Journalist by 1903, on staff of Kalgoorlie Sun 1904, Perth Truth by 1905
Enlisted Australian Imperial Force (AIF) 26 July 1915, 28th Battalion; 2nd Lieutenant 26 July 1915
While in Egypt to 4th Division then served with 47th Battalion in France
Gassed at Pozieres, invalided to England
October 1917 AIF Depot Tidworth
January 1918 Adjutant N4 Command Depot, Hindcott
Captain 12 November 1918
Camp commandant 1919 then recreational training officer and in Demobilisation Department, adjutant of transport
Discharged 6 September 1920
In London as journalist, employed by Empire Parliamentary Association 1921–1926
Timekeeper and costs clerk with Main Roads Department
House
MLA
Party
Labor
In 1937 delegate to Metropolitan Council
Date Elected
17 September 1909
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Richard Price
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1917
Electorate
Albany
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Albany 18 September 1909 (by-election)–29 September 1917
Background/Membership
Emigrated to Brisbane 1885
In 1924 living in Aberavon
Returned to WA 1930
President West Perth branch Return Services League of Australia
Member Anzac Club
Freemason
At time of death vice-president Federated Clerks’ Union
References
Albany Advertiser, 25 September 1909.
Battye, JS. The Cyclopedia of Western Australia, vol 1, p. 352.
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2010, p. 165.
West Australian, 23 June 1937.
Further Information
<<- Return to previous screen