Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Mr Yaz Mubarakai


Birth
Date: 24 October 1975
Place: Mumbai, India
Arrival in WA
July 1997
Education
BCom, MCom, MMBF, DipIT
Occupation
Postmaster
Employment History
Self-employed postmaster
House
MLA
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Yaz Mubarakai
Electorate
Jandakot
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Jandakot from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Jandakot on 11 March 2017, in succession to Joseph Michael Francis (defeated).

Committees
  • Member Economics and Industry Standing Committee from 23 May 2017
Qualifications
BCom, MCom, MMBF, DipIT
References
Parliament of Western Australia, Current Members, accessed 17 July 2019.
Further Information