Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
James Joseph Garrigan
Birth
Date 26 May 1905 Place Hay Street, West Perth, Western Australia
Parents
Son of Timothy Garrigan, station manager and farmer, and Mary Henrietta Anderson (second wife)
Marriage and Family
Married 21 August 1935, Queens Church, Boulder to Gweneth Huxtable (born circa 1908), daughter of Alfred and Betsy Johns Bennetts
Children: one son
Death
Date 5 April 1971Place Adelaide, South Australia
Cemetery Boulder Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Methodist
Education
State schools
Occupation
Farmer and miner
Employment History
Farmer and horse breaker in New South Wales, shearer and overseer at Avoca, New South Wales
Miner in Kalgoorlie from circa 1929
Underground supervisor when elected to Parliament
House
MLC
Local Government Service
Boulder Municipal Council 23 November 1946–November 1950
Party
Labor
Member of Australian Labor Party
Delegate Eastern Goldfields District Council
Date Elected
22 May 1954
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by James Garrigan
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1971
Electorate
South-East
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South-East Province 22 May 1954–5 April 1971
Committees
  • Member Select Committee on Workers’ Compensation Act Amendment Bill 1954
Background/Membership
Father came from the Calingiri district
Member executive mining division Australian Workers' Union and member management committee
Member Returned Services League, Mines, City Workers and Mines Football Clubs
References
David Black, and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia volume two, 1930-2010, Perth, Western Australian Parliamentary History Project, 2011, p. 95.
Further Information
<<- Return to previous screen