Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Wallace Alexander Nelson


Birth
Date: 29 April 1856
Place: Aberdeen, Scotland, United Kingdom
Parents
Son of John, comb factory manager, and Jean Nelson Dow
Marriage and Family
Married (1) 28 December 1877, Guestrow, Aberdeen (Evangelical Union Church) to Ann Middleton, daughter of Archibald and Angusina McLennan
Children: one son and two daughters
Widowed
Married (2) 21 January 1918, Registrar's General Office, Sydney, NSW to Nora Claire Cleary (born circa 1889), daughter of Francis Martin and Letitia Swan
No children
Death
Date: 5 May 1943
Place: Wollstonecraft, New South Wales, Australia
Religion
Not stated
Education
Largely self educated
Occupation
Journalist
Employment History
To London and contributed verse to newspapers at age 15 years
Working as comb maker (journeyman) in 1877
Lecturer on freethought at Sheffield from 1883
Lecturer, editor of
Stockwhip 1890, People’s Newspaper (Rockhampton) 1896
Became editor of
Westralian Worker, resigned December 1902, then edited Kalgoorlie Sun and Figaro, Perth Democrat 1905, leader writer for Daily News
Freelance journalist in England 1914–1916, official immigration lecturer for WA Government and represented several WA newspapers
Returned to Sydney, editor of
Australasian Manufacturer 1913 until 1943
Co-founded Australia-Made Preference League (1924), frequent contributor to
Sydney Morning Herald after 1926
House
MLA
Party
Labor
Date Elected
24 June 1904
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Wallace Nelson
Year Retired/Resigned
1905
Electorate
Hannans
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLA Hannans 24 June 1904–27 October 1905
Commonwealth

Electorates
  • Contested Capricornia (House of Representatives) March 1901
Background/Membership
Freethinker
Member of the Radical Party
To Brisbane 1888
Arrived Kalgoorlie July 1901
Bankrupt 1908
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume one 1870-1930, Parliamentary History Project, Perth, WA, 2001, p. 152.
Further Information
Bulletin, 9 November 1905.
David Mossenson, 'Nathan, Sir Charles Samuel (1870–1936)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/nathan-sir-charles-samuel-7727/text13537, published first in hardcopy 1986, accessed online 24 December 2015.
Raeside, J. Golden Days, p. 100–105.
Rationalist, June 1943.
West Australian, 29 June 1904, 27 April, 19 and 20 May 1908, 7 May 1943.