Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Francis (Frank) Carson Hough


Birth
Date: 12 April 1944
Place: King Edward Memorial Hospital, Subiaco, Western Australia
Parents
Son of Edwin Austen Humphreys, US naval captain, and Eileen Ruby Cook, self employed
Marriage and Family
Married 28 May 1966, South Perth Uniting Church to Janice Lynette Foreman, daughter of Edward Henry and Alice Nora Foreman
Children: one son and two daughters
Adopted surname Hough in 1960
Religion
Catholic
Education
Educated Doodlakine and North Kalgoorlie Primary Schools and Bunbury Senior High School
Studied personnel management
Occupation
Businessperson
Employment History
National Marketing Manager Clyde Industries 1972–1975
CEO Auto Classic BMW 1975–1982
Frank Hough BMW/Honda 1982–1989
Image Motor Co 1989–1998
Subsequently Principal of Presidential Private Investigators and Fortress Management Co
House
MLC
Party
One Nation (formerly Pauline Hanson’s One Nation)
State Vice President and State Director from 1998, National Director from 2001
Resigned from party to become Independent 27 May 2004
Date Elected
22 May 2001
Inaugural Speech
Inaugural Video
No inaugural video is available as filming did not start until May 2003
Speeches
Search for speeches by Frank Hough
Hough, Francis Carson, Valedictory Speech.pdf
Year Retired/Resigned
2005
Electorate
Agricultural
Parliamentary Service
State

Electorates
  • MLC Agricultural Region 22 May 2001–21 May 2005. Elected to the Thirty-sixth Parliament for Agricultural Region on 10 February 2001 (for term commencing 22 May 2001). Resigned from the One Nation Party on 1 June 2004 to become an Independent. Member of the New Country Party (WA Branch) from 30 November 2004. Defeated 26 February 2005 (term concluded 21 May 2005).
  • Contested Agricultural Region 26 February 2005, and for recounts 2007 and 2008 (New Country Party) South Perth 6 September 2008 (Independent)

Committees
  • Member Standing Committee on Environment and Public Affairs 30 June 2001–21 May 2005

Commonwealth

Electorates
  • Contested (Commonwealth) O’Connor (House of Representatives) 3 October 1998 (PHON (Pauline Hansen One Nation)
Background/Membership
Justice of the Peace
Member of the Institute of Materials Handling (MIMH)
Secretary/treasurer Thornlie Football Club
Wrote and published
Pauline Hanson’s Not Just Fish and Chips, 2000
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, p. 126
Parliament of Western Australia, Former Members, Accessed 14 May 2014 http://intranet/parliament/Memblist.nsf/WAllMembersFlat/Hough,+Francis+(Frank)+Carson?opendocument
Transcript of interview with Ron Chapman, 2008
Hough, Francis Carson, Oral History.pdfHough, Francis Carson, Oral History.pdf