Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Keith John Read


Birth
Date: 2 May 1961
Place: Kalgoorlie, Western Australia
Parents
Son of John Bell Read, school teacher and politician, and Rosemary Madge Barker
Marriage and Family
Married 30 March 1986, Fairbridge Chapel, Fairbridge Village, Pinjarra to Kerry Margaret Lofthouse, daughter of James Bernard Lofthouse and Christine Flora Wilson
Children: one daughter
Religion
Church of England
Education
Educated Avondale, Churchlands, North Kalgoorlie, Boulder and Pinjarra Primary Schools and Pinjarra Senior High School
University of Western Australia—Bachelor of Physical Education 1981
Studying for BA (Psych) at Edith Cowan University
Occupation
Public servant, electorate officer and businessperson
Employment History
Fitness Consultant Mandurah Aquatic and Recreation Centre 1981–1982, also ran mini-gym classes in Pinjarra
Project Officer Mandurah Community Youth Support Scheme (CYSS) 1983–1986
Electorate officer for George Gear MHR (Member of the House of Representatives) 1986–1987
Administrative Officer Department of Employment and Training, Productivity Policy Unit for Peter Dowding 1987–1988
Coordinating Officer 1988 Bicentennial South West Games held October 1988
After leaving politics employed in office of Leader of the Opposition 1993–1995
Owned and operated a business from 1997 with John Read
House
MLA
Party
Labor
Joined Australian Labor Party 1982
Date Elected
4 February 1989
Inaugural Speech
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Keith Read
Year Retired/Resigned
1993
Electorate
Murray
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Murray 4 February 1989–6 February 1993
  • Contested Murray 6 February 1993

Committees
  • Member Select Committee on Land Conservation 27 September 1989–5 December 1991; and on Youth Affairs March 1991–28 November 1991
Background/Membership
Director Alpha Holdings Pty Ltd
Chairperson Ministerial Advisory Committee on Youth Affairs from 1990

By invitation joined University Chapter of Golden Key International Honour Society October 2003
Patron and co-patron of various sporting groups
Qualifications
B Physical Ed
References
D Black and G Bolton, eds. Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia, Vol. 2, 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth 2010, p. 3.
Further Information