Skip to main content
Home
    • The Legislative Assembly meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative AssemblySitting Today (02:00 PM)
    • The Legislative Council meets on 06/08/2019 (02:00 PM)
      Legislative CouncilSitting Today (02:00 PM)
    • Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community meet on 05/08/2019 (02:45 PM)
      Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the communitySitting Today (02:45 PM)

Members’ biographical register


Mr Stephen James Price


Birth
Date: 5 October 1969
Place: Bunbury, Western Australia
Marriage and Family
Married to Melanie
Children: four daughters including triplets
Education
Grad Dip Man; MBA
Occupation
Union official
House
MLA
Party
Labor
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Stephen Price
Electorate
Forrestfield
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Forrestfield from 11 March 2017. Elected to the Fortieth Parliament for Forrestfield on 11 March 2017, in succession to Nathan Wray Morton (defeated).

Office
  • Acting Speaker of Legislative Assembly from 16 May 2017

Committees
  • Member Economics and Industry Standing Committee from 23 May 2017
Qualifications
Grad Dip Man; MBA
References
Blayney, Michael, "Family life", The Australian Worker Magazine, Issue 3, 2010, p. 44-45
Inaugural Speech, Mr Stephen Price, MLA, Parliamentary Debates, 16 May 2017
Further Information