Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Raymond Cecil Owen
Birth
Date 1 March 1905 Place ‘Rosedale’, Pickering Brook, Western Australia
Parents
Son of Oliver Edward Owen, orchardist, and Mary Ellen Passmore
Marriage and Family
Married 22 March 1933, Carmel Methodist Church to Flora Margaret Hewison, daughter of William Hewison and Helen Duff MacKenzie
Children: three sons and one daughter

Widowed 16 November 1992
Death
Date 16 January 2003Place Carinya Nursing Home, Bicton, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery (ashes placed in Guildford Cemetery), Western AustraliaCause of Death
Religion
Methodist
Education
Educated Heidelberg (later Carmel) Primary School 1911–1918
Narrogin School of Agriculture 1919–1920
Perth Technical School 1921
University of Western Australia—Dip of Agric 1922–1923; BSc (Agric) 1933–1934
Occupation
Fruit inspector and orchardist
Employment History
Worked at Department of Agriculture from 1924 to 1944; at head office until circa 1933 except for special and relieving duties in south of state, then stationed in Gosnells district (Cannington to Pinjarra), Kalamunda, Manjimup and Mt Barker reaching position of Assistant Superintendent of Horticulture
Lectured in horticulture at University of Western Australia 1935–1941
1942–1944 inspector of canned and dehydrated fruit and vegetables for Commonwealth Commerce Department
From 1943 owned orchard and garden property in Darling Range, worked property 1947–1950 and again from 1962
House
MLA
Local Government Service
Darling Range Road Board 19 April 1947–1961; chairman 1949–1961
Kalamunda Shire Council 1961–April 1965, also president
Freeman of Kalamunda Shire 1966
Ray Owen Reserve and Recreation Centre in Lesmurdie was named after him
Party
Independent Country Party
Independent Country Party 1944–1946, Independent 1946–1947, Country Party circa 1949–1970
Date Elected
29 April 1944
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Raymond Owen
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1965
Electorate
Swan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA Swan 29 April 1944 (by-election)–15 March 1947; Darling Range 25 March 1950–31 March 1962
  • Contested Swan 15 March 1947, Darling Range 31 March 1962 and (after disputed poll) 21 July 1962 (by- election), 20 February 1965
Office
  • Secretary Parliamentary Country Party 1956–1957

Committees
  • Member Standing Orders Committee 1959–1962
  • Member Joint Select Committee on the Metropolitan (Perth) Passenger Transport Trust Bill 1957

Deceased at age 97 years and ten months, the oldest age at time of death of any former member of the Legislative Assembly
Background/Membership
Foundation member Institute of Agriculture Society 1936, life member 1985
Member South Suburban Fruit Growers Association. 1933–1939, Central Darling Range Fruit Growers’ Association from 1940
Member executive committee WA Fruitgrowers’ Association and president 1967–1970 (life member from 1997) also chairman Central Citrus Council of Association 1944–1968 and chairman Stone Fruit Growers’ Association Committee, as well as representing WA at Inaugural Australian Citrus Growers’ Federation in Sydney in 1948 and then as a delegate until 1970, president Australian body 1951–1952 and 1956–1957
Member and president Export Stone Fruit Growers’ Association and member of Export Stone Fruit Pool 1965–1976
Member Kalamunda Horticultural Society 1940–1960 (president 1953)
Member board of directors Producers Markets Cooperative 1954–1965
Member St John Ambulance Committee at Kalamunda for several years in 1950s
Moved to nursing home in April 2001
Wrote articles in Agricultural Journal including research on minor elements in citrus
Qualifications
Dip Agric BCA (Agric)
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 202-203.
West Australian, 27 March 1950, 14 March 1962 (Southern Section), 9 August 1966, 18 and 24 February 2003.
Western Australian Parliamentary Debates, 25 February 2003, p. 4549–4551.
Further Information
<<- Return to previous screen