Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Anthony Markham Trethowan
Birth
Date 19 December 1945 Place Subiaco, Western Australia
Parents
Son of Henry Markham Trethowan, medical practitioner and farmer, and Elizabeth Margerita de Bernales
Marriage and Family
Married (1) 20 May 1968, West Perth to Julie Merilyn Webster, daughter of Donald Milton Rae Webster and Meryl Jessie Netta Taylor
Children: two sons and one daughter
Divorced 1986
Married (2) 9 September 1989, Mt Pleasant to Marie-Louise Collins, daughter of Thomas Kevin Collins and Alice Mary Joyce Crowd
Divorced 21 September 2001
Death
Date 6 May 2015Place Booragoon, Western Australia
Cemetery Taken by administrator at Karrakatta Cemetery, WACause of Death
Religion
Church of England
Education
Educated Christ Church Grammar School and Hale School
University of Western Australia—BA (1998) and also studied towards B Comm
Murdoch University—BD
Occupation
Manager and priest
Employment History
Employed by Austmac group of companies as Executive Director 1968–1979
Fellow Institute of Directors in Australia to 1987 and Fellow Australian Institute of Management—director Australian Institute of Management, WA Division to 1987
Pilot Officer Royal Australian Air Force Reserve 1966–1986
After leaving Parliament trained for and entered Anglican ministry, deaconed 1991, priested 1992, Curate in Charge (CIC) Westfield 1991–1993, CIC Canning 1993–1994, Rector Canning 1994–2000, Anglicare Australia
Introduced GST (Goods and Services Tax) to the three Diocese in WA 2000, Rector Wongan Hills Dalwallinu 2000–2003, Area Dean Moore 2001–2003 and Rector Roleystone Parish 21 July 2004–January/February 2006
From that time locum variously at Lockridge, Northam, Bicton
In 2010 Hon Associate Priest Mt Pleasant Parish and member of the Diocese of Perth Environmental Working Party
House
MLA
Party
Liberal
Various official positions in Tangney Division
Date Elected
1 February 1980
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Anthony Trethowan
Valedictory Speech
No valedictory speech given
Year Retired/Resigned
1986
Electorate
East Melville
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA East Melville 1 February 1980–8 February 1986

Office
  • Shadow Minister for Local Government, Planning and Consumer Affairs 13 March 1984–1986

Committees
  • Deputy Chairman of Committees 1982–1983
  • Member Joint House Committee 1982–1986

Royal Commissions
  • Member Hon Royal Commission inquiring into the Liquor Laws 1982–1984
Background/Membership
Director National Theatre 1981–1983
Member Melville City and YMCA Hockey Clubs both 1980–1986, Melville Athletics 1980–86, Allemania Melville Soccer Club 1980–1986, South of Perth Yacht Club 1980–1986 and formerly Lake Karrinyup Country Club
Enjoys family pursuits (grandchildren), bushwalking, photography and computers
Qualifications
BA (1998); BD
References
D Black and G Bolton, eds, Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, Western Australian Parliamentary History Project, Perth, WA, 2011, p. 261.
Further Information
<<- Return to previous screen