Biographical Register of Members of the Parliament of Western Australia



Member Name
Stanley Heal
Birth
Date 30 July 1920 Place West Leederville, Western Australia
Parents
Son of Cecil Farmer Heal, insurance representative and superintendent, and Ivy Florence Simmons
Marriage and Family
Married 26 March 1943, St Andrews Church, Perth (Presbyterian) to Gladys McInnerney, daughter of Ross David McInnerney and Jane Ann Morton
Children: three sons
Death
Date 15 December 2010Place Duncraig, Western Australia
Cemetery Karrakatta Cemetery, Western AustraliaCause of Death
Religion
Church of England
Education
Educated various state schools, Claremont and Kalgoorlie High School
Occupation
Line foreman and real estate agent
Employment History
Enlisted Royal Australian Navy Brigade 10 March 1941 Able seaman
Served on corvettes in Indian Ocean based on Colombo, Ceylon, and also Manus Island and attached to British Pacific fleet—HMAS Mercedes 23 July 1942–2 May 1943, HMAS Dubbo 8 January 1944–18 October 1944, HMAS Tamworth 19 October 1944–18 September 1945
Discharged 19 December 1945
Employed by Postmaster-General's Department as telephone line foreman
Worked for a time as real estate salesman

Also known as Pops
House
MLA
Party
Labor
Date Elected
14 February 1953
Inaugural Speech
-
Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Stanley Heal
Valedictory Speech
Year Retired/Resigned
1965
Electorate
West Perth
Parliamentary Service
Electorates
  • MLA West Perth 14 February 1953–31 March 1962 (electorate abolished in redistribution); Perth 31 March 1962–20 February 1965
  • Contested Perth 20 February 1965

Committees
  • Deputy Chairman of Committees 1956–1965
  • Member Select Committee on the Collie Club (Private) Bill 1953
  • Member Select Committee and of the Hon Royal Commission inquiring into Restrictive Trade Practices and Legislation 1956–1957

Commonwealth Parliamentary Association
  • Represented WA branch of the Commonwealth Parliamentary Association at 4th Australian Area Conference, Brisbane, 1957
Background/Membership
Member committee Postal Workers Union
Member Licensing Court 1971–1974
Member Kings Park Board
Member Police and Citizens Boys Clubs, Italian Club and Hellenic Society
Played football for West Perth 1939–1952, captain-coach 1947–1952 with premierships in 1949 and 1951
In 1941 played in winning grand final sides for Melbourne and for West Perth in Victoria and WA respectively, the only player to have achieved this feat in the same season
Captain-coach state football team, Brisbane carnival 1950
Committee member West Perth football club
Assisted in the 1990s with the selection of the ‘team of the century’
Installed in Australian Football league Hall of Fame 2010
Played golf regularly from 1970s until 2002
References
Black, David and Geoffrey Bolton. Biographical register of members of the Parliament of Western Australia: volume two 1930-2010, p. 113.
Metropolitan Cemeteries Board website. Acccessed 18 November 2015. http://www2.mcb.wa.gov.au/NameSearch/details.php?id=KC00180640
West Australian, 16 February 1953.
Who's Who in Australia, (1955).
Further Information
<<- Return to previous screen