Former Members

Former Members of the Parliament of Western Australia, back to 35th Parliament, 1997
Legislative Council Members since 1890 (PDF) | Legislative Assembly Members since 1890 (PDF)

Search Help

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Mr Ross Andrew Ainsworth MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Roe
Party: NPA


Mr Paul William Andrews MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Southern River
Party: ALP


Ms Megan Irene Anwyl MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Kalgoorlie
Party: ALP


Hon. Shelley Frances Archer MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: IND


Christopher (Chris) John Baker MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Joondalup
Party: LIB


Mr Daniel (Dan) Frank Barron-Sullivan MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Leschenault
Party: IND


Hon. Matthew (Matt) Francis Benson-Lidholm MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural Region
Party: ALP


Mr Matthew (Matt) John Birney MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Kalgoorlie
Party: LIB


Mr Robert (Bob) Clyde Bloffwitch MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Geraldton
Party: LIB


Hon. Michael (Mike) Francis Board MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Murdoch
Party: LIB


Mr John James Mansell Bowler MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Kalgoorlie
Party: IND


Mr John Leslie Bradshaw MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Murray-Wellington
Party: LIB


Hon. Ernest Francis Bridge OAM, MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Kimberley
Party: IND


Hon. Clive Morris Brown MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Bassendean
Party: ALP


Hon. Helen Hong Hui Bullock MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral Region
Party: ALP


Hon. Carolyn Anne Burton MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: ALP


Hon. Alan Alfred Cadby MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: IND


Ms Adele Simone Carles MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Fremantle
Party: GIND


Hon. Alan John Carpenter MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Willagee
Party: ALP


Hon. Alan MacMillan Carstairs MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: LIB


Hon. Samuel (George) Ernest Cash MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: LIB


Hon. Kimberley (Kim) Maurice Chance MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: ALP


Hon. Eric James Charlton MLC
House: Legislative Council
Electorate: Central and Agricultural
Party: NPA


Hon. Dr Elizabeth Constable MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Churchlands
Party: IND


Hon. Richard Fairfax Court MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Nedlands
Party: LIB


Hon. Hendy John Cowan MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Merredin
Party: NPA


Hon. John Alexander Cowdell MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: ALP


Hon. Murray John Criddle MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: NPA


Edward (Ted) Joseph Cunningham MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Girrawheen
Party: ALP


Mr John Biase D'Orazio MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Ballajura
Party: IND


Hon. Cheryl May Davenport MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: ALP


Hon. Dexter Melvyn Davies MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: NPA


Hon. Reginald (Reg) Elliott Davies MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: IND


Mr Anthony (Tony) James Dean MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Bunbury
Party: ALP


Hon. Edmund (Ed) Rupert Joseph Dermer MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: ALP


Hon. Bruce Kirwan Donaldson MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: LIB


Hon. Shelley Elizabeth Eaton MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: ALP


Hon. Cheryl Lynn Edwardes MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Kingsley
Party: LIB


Hon. Graham John Edwards MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: ALP


Mr Jeremy Philip Dalhousie Edwards MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Greenough
Party: LIB


Hon. Dr Judith (Judy) Mary Edwards MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Maylands
Party: ALP


Hon. Patrick (Paddy) Embry MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: NCO


Hon. George Maxwell (Max) Evans MBE, MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: LIB


Hon. Anthony James Fels MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: IND


Hon. John (Jock) Kilday Ferguson MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan Region
Party: ALP


Hon. John Duncombe Fischer MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: IND


Hon. Jonathan (Jon) Robert Ford MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral Region
Party: ALP


Hon. Peter Gilbert da Conceicao Foss MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: LIB


Hon. Dr Geoffrey (Geoff) Ian Gallop MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Victoria Park
Party: ALP


Hon. Philip Warren Gardiner MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural Region
Party: IND


Hon. Graham Thomas Giffard MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: ALP


Mr Larry Graham MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Pilbara
Party: IND


Hon. Nicholas (Nick) David Griffiths MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: ALP


Hon. Julian Fletcher Grill MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Eyre
Party: ALP


Ms Dianne Joy Guise MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Wanneroo
Party: ALP


Hon. Stanley (John) Halden MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: ALP


Hon. Elsie (Kay) Hallahan MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Armadale
Party: ALP


Hon. Raymond (Ray) James Halligan MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: LIB


Hon. Thomas (Tom) Richard Helm MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: IND


Mr Shane Robin Hill MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Geraldton
Party: ALP


Hon. Helen Hodgson MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: AD


Ms Katina (Katie) Hodson-Thomas MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Carine
Party: LIB


Mrs Monica Rose Holmes MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Southern River
Party: LIB


Hon. Francis (Frank) Carson Hough MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: NCO


Hon. Montague (Monty) Grant House MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Stirling
Party: NPA


Mrs Judith (Judy) Hughes MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Kingsley
Party: ALP


Mr John Norman Hyde MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Perth
Party: ALP


Hon. Norm Kelly MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: AD


Hon. Graham Donald Kierath MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Riverton
Party: LIB


Hon. John Charles Kobelke MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Balcatta
Party: ALP


Hon. Robert (Bob) Charles Kucera APM, MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Yokine
Party: IND


Hon. Kevin John Leahy MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: ALP


Hon. Philip Ross Lightfoot MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: LIB


Hon. Paul Vincent Llewellyn MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: GWA


Hon. Philip Harry Lockyer MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: LIB


Iain Douglas MacLean MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Wanneroo
Party: LIB


Hon. Alannah Joan Geraldine MacTiernan MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Armadale
Party: ALP


Hon. Diane (Dee) Elizabeth Margetts MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: GWA


Mr Norman (Norm) Richard Marlborough MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electoate of Peel
Party: ALP


Mr Arthur Dix Marshall MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Dawesville
Party: LIB


Mrs Carol Anne Martin MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Kimberley
Party: ALP


Mr Bernard (Bernie) Kent Masters MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Vasse
Party: IND LIB


Hon. James (Jim) Andrew McGinty MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Fremantle
Party: ALP


Hon. Sheila Margaret McHale MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Kenwick
Party: ALP


Mr William (Bill) John McNee MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Moore
Party: LIB


Mr Anthony (Tony) David McRae MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Riverton
Party: ALP


Hon. Sheila Mills MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: ALP


Hon. Kevin John Minson MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Greenough
Party: LIB


Hon. Murray Scott Montgomery MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: NPA


Hon. Norman Frederick Moore MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral Region
Party: LIB


Hon. Mark Warriedar Nevill MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: IND


Hon. Roger Keith Nicholls MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Mandurah
Party: LIB


Hon. Murray Davidson Nixon MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: LIB


Mr Anthony (Tony) Patrick O'Gorman MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Joondalup
Party: ALP


Hon. Paul Domenic Omodei MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Warren-Blackwood
Party: IND


Mr Ian Frederick Osborne MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Bunbury
Party: LIB


Mrs Rhonda Kathleen Parker MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Ballajura
Party: LIB


Hon. Muriel Grace Patterson MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: LIB


Hon. Phillip George Pendal MLA
House: Legislative Council
Electorate: Former Member for the Electorate of South Perth
Party: IND LIB



Hon. Phillip George Pendal MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of South Perth
Party: IND LIB


Hon. Batong Vu Pham MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: ALP


Hon. Charles Christian (Christian) Porter MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Bateman
Party: LIB


Hon. Louise Clare Pratt MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: ALP


Hon. Antony (Kevin) Royston Prince MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Albany
Party: LIB


Ms Jaye Amber Radisich MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Swan Hills
Party: ALP


Hon. Fredrick (Fred) Riebeling MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of North West Coastal
Party: ALP


Hon. Eric Stephen Ripper MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Belmont
Party: ALP


Hon. Margaret Anne Bernadette Rowe MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: LIB


Hon. Linda Rosemary Savage MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan Region
Party: ALP


Hon. Barbara Mary Scott MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: LIB


Hon. James (Jim) Alan Scott MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: GWA


Hon. Dr Christine (Chrissy) Sharp MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: GWA


Hon. Douglas (Doug) James Shave MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Electorate of Alfred Cove
Party: LIB


Hon. Greg Smith MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: LIB


Mr Gary Snook MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Moore
Party: LIB


Mr Trevor Raymond Sprigg MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Murdoch
Party: LIB


Hon. Thomas (Tom) Gregory Stephens MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Pilbara
Party: ALP


Hon. William (Bill) Noel Stretch MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: LIB


Hon. George Joseph Strickland MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Innaloo
Party: LIB


Hon. Paul Sulc MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: ALP


Mr Rodney (Rod) Noel Sweetman MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Ningaloo
Party: LIB


Hon. Robert (Bob) John Thomas MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: ALP


Dr Steven (Steve) Caldwell Thomas MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the Electorate of Capel
Party: LIB


William (Bill) Ian Thomas MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for the electorate of Cockburn
Party: ALP


Hon. Derrick Gordon Tomlinson MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: LIB


Hon. Maxwell (Max) Wayne Trenorden MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural Region
Party: IND


Frederick (Fred) Charles Tubby MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Roleystone
Party: LIB


Dr Hilda Margaret Turnbull MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Collie
Party: NPA


Hon. June Dorothy van de Klashorst MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Swan Hills
Party: LIB


Mr Andrew John Waddell MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Forrestfield
Party: ALP


Ms Susan (Sue) Elizabeth Walker MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Nedlands
Party: IND


Ms Diana Muriel Warnock MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Perth
Party: ALP


Hon. Giz Watson MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: GWA


Mr Martin Paul Whitely MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Bassendean
Party: ALP


Hon. Robert (Bob) Laurence Wiese MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Former Member for Wagin
Party: NAT


Hon. Grant Allen Woodhams MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Moore
Party: NAT


Dr Janet May Woollard MLA
House: Legislative Assembly
Electorate: Alfred Cove
Party: IND


Hon. Alison Marie Xamon MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan Region
Party: GWA