Skip to main content
Home
Site map
Accessibility
Contact us
Alerts
Home
Menu
Show/Hide website navigation
The Legislative Assembly meets today (01:00 PM)
Watch live
Watch Assembly live
The Legislative Council meets today (01:00 PM)
Watch live
Watch Council live
The Community Development meets tomorrow (09:15 AM)
Committee meet tomorrow
The Estimates Committee meets tomorrow (10:30 AM)
Committee meet tomorrow
Search this website
Advanced Search
Search
Parliamentary Business
Bills (proposed laws)
WA Acts and Regulations (current Laws)
Hansard (Debates)
Committees
Tabled Papers
Chamber Documents
Parliamentary Questions and Answers
Sitting Calendar
Order of Business
Standing Orders
Watch and listen
Scrutiny of finances (Budget Estimates)
Members
Find your MP
Members of the Legislative Council (Upper House)
President and Office Holders
Upper House Seating Plan
Members of the Legislative Assembly (Lower House)
Speaker and Office Holders
Lower House Seating Plan
What Members do
Ministers and Shadow Ministers
Find a Former MP
About Parliament
Legislative Council (Upper House)
Legislative Assembly (Lower House)
Parliamentary Departments
Careers
Get Involved
Find Your MP
Find out what was said in Parliament
Watch and listen
Petitions
e-Petitions
Make a submission
Public hearings
Contact a member
Vote in an election
Lighting of Parliament
Parliamentary Friendship Groups
Former Members Association
What Parliament does
RSS Feeds / Alerts
Visit and Learn
Plan your visit
Tours
Educators and students
Learn how Parliament works
Fact sheets
Parliamentary History
Events and exhibitions
Art in Parliament
Parliamentary Library
House and Grounds
Home
Member Details
Former Members of the Legislative Council
Former Members of the Legislative Council, back to 35th Parliament, 1997
Legislative Council Members since 1890 (PDF)
Go to Current Members List
Search Help
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Mr Philip Warren
Gardiner
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural Region
Party: IND
Mr Graham Thomas
Giffard
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: ALP
Mr Laurie William
Graham
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural Region
Party: ALP
Hon. Nicholas (Nick) David
Griffiths
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: ALP
Mr Dave
Grills
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining Pastoral Region
Party: NAT
Hon. Stanley (John)
Halden
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: ALP
Hon. Nigel Charles
Hallett
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West Region
Party: SFF
Hon. Raymond (Ray) James
Halligan
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: LIB
Mr James
Hayward
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West Region
Party: IND
Hon. Thomas (Tom) Richard
Helm
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: IND
Ms Helen
Hodgson
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: AD
Hon. Colin James
Holt
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West Region
Party: NAT
Mr Francis (Frank) Carson
Hough
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: NCO
Hon. Barry John
House
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West Region
Party: LIB
Mrs Elise Maxine
Irwin
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: LIB
Mr Norm
Kelly
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: AD
Dr William (Bill) Lewis
Leadbetter
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan Region
Party: ALP
Mr Kevin John
Leahy
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: ALP
Mr Mark William
Lewis
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral Region
Party: LIB
Mr Philip (Ross)
Lightfoot
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan
Party: LIB
Mr Paul Vincent
Llewellyn
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: GWA
Hon. Philip (Phil) Harry
Lockyer
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: LIB
Ms Lynn Ellen
MacLaren
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan Region
Party: GWA
Hon. Alannah Joan Geraldine
MacTiernan
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West Region
Party: ALP
Diane (Dee) Elizabeth
Margetts
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: GWA
Mr Ricky (Rick) John
Mazza
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural Region
Party: SFF
Ms Laine Courtney
McDonald
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: ALP
Hon. Robyn Mary
McSweeney
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West Region
Party: LIB
Ms Sheila
Mills
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: ALP
Hon. Michael
Mischin
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: LIB
Hon. Murray Scott
Montgomery
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: NPA
Hon. Norman Frederick
Moore
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral Region
Party: LIB
Hon. Helen Margaret
Morton
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan Region
Party: LIB
Hon. Mark Warriedar
Nevill
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: IND
Mr Murray Davidson
Nixon
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: LIB
Hon. Simon
O'Brien
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan Region
Party: LIB
Hon. Muriel Grace
Patterson
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: LIB
Mr Batong Vu
Pham
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: ALP
Hon. Samuel (Sam)
Piantadosi
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Central Metropolitan
Party: ALP
Ms Louise Clare
Pratt
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: ALP
Hon. Ljiljanna Maria
Ravlich
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: ALP
Ms Margaret Anne Bernadette
Rowe
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural
Party: LIB
Ms Linda Rosemary
Savage
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan Region
Party: ALP
Hon. Barbara Mary
Scott
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: LIB
Hon. James (Jim) Alan
Scott
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan
Party: GWA
Mr Robin David
Scott
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral Region
Party: PHON
Dr Christine (Chrissy)
Sharp
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: GWA
Mr Charles Leonard
Smith
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan Region
Party: WAP
Mr Greg
Smith
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Mining and Pastoral
Party: LIB
Mr Aaron
Stonehouse
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South Metropolitan Region
Party: LD
Hon. William (Bill) Noel
Stretch
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: LIB
Mr Paul
Sulc
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: ALP
Hon. Robert (Bob) John
Thomas
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: ALP
Mr Colin Richard
Tincknell
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West Region
Party: PHON
Hon. Derrick Gordon
Tomlinson
MLC
House: Legislative Council
Electorate: East Metropolitan
Party: LIB
Hon. Kenneth (Ken) Dunstan Elder
Travers
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: ALP
Mr Maxwell (Max) Wayne
Trenorden
MLC
House: Legislative Council
Electorate: Agricultural Region
Party: IND
Hon. Giz
Watson
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: GWA
Hon. Douglas
Wenn
MLC
House: Legislative Council
Electorate: South West
Party: ALP
Ms Alison Marie
Xamon
MLC
House: Legislative Council
Electorate: North Metropolitan Region
Party: GWA
<< Previous
Next >>