Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 03/08/2021 (02:00 PM)
    Assembly sit 03/08/2021
  • The Legislative Council meets on 03/08/2021 (02:00 PM)
    Council sit 03/08/2021
Hon. Rosetta (Rosie) Sahanna MLC

House:Legislative Council
Party:Australian Labor Party
Electorate:Mining and Pastoral Region

Inaugural Speech: pdf icon to inaugural speech transcript

Inaugural Video: Video link of Rosie Sahanna

Speeches by Hon. Rosetta (Rosie) Sahanna
Portrait of member
Electorate Office:...
Unit 8, 20 Hamersley Street
Broome WA 6725

Ph: (08) 9193 7044
Email: Rosie.Sahanna@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

SAHANNA, Hon. Rosetta (Rosie), MLC
Member for the Mining and Pastoral Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Uniform Legislation and Statutes Review: 25 May 2021 - present.

PERSONAL

Birth
12 February 1960, Broome, Western Australia

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Operations Manager
Diploma Business Administration

MINING AND PASTORAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Mining and Pastoral Region includes the Legislative Assembly electorates of Kalgoorlie, Kimberley, North West Central and Pilbara.