Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 14/02/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 14/02/2023
  • The Legislative Council meets on 14/02/2023 (02:00 PM)
    Council sit 14/02/2023
  • The Select Committee into Child Development Services meets on 12/12/2022 (10:00 AM)
    Committee meet 12/12/2022

Hon. Sandra Anne Carr MLC





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
CARR, Hon. Sandra, MLC
Member for the Agricultural Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the terms commencing 22 May 2021.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Public Administration: 25 May 2021 - present.

PERSONAL

Birth
Kalgoorlie

Occupation before entering Parliament and Qualifications
English Teacher
BA, Grad Dip Ed


AGRICULTURAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Agricultural Region includes the Legislative Assembly electorates of Central Wheatbelt, Geraldton, Moore and Roe.

Further Biographical Details for Hon. Sandra Anne Carr