Skip to main content
Home
  • The Recess meets today ()Watch live
  • The Legislative Assembly meets on 25/05/2022 (09:00 AM)
    Assembly sit 25/05/2022
  • The Legislative Council meets on 14/06/2022 (02:00 PM)
    Council sit 14/06/2022
  • The Estimates Committee meets today (09:00 AM)Watch live
Hon. Peter Foster MLC
Deputy Chair of Committees

House:Legislative Council
Party:Australian Labor Party
Electorate:Mining and Pastoral Region

Inaugural Speech: pdf icon to inaugural speech transcript

Inaugural Video: Video link of Peter Foster

Speeches by Hon. Peter Foster
Portrait of member
Electorate Office:...
49/5 Sharpe Avenue
Karratha WA 6714

Ph: (08) 9144 4187
Email: Peter.Foster@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

FOSTER, Hon. Peter, MLC
Member for Mining and Pastoral Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Parliamentary Appointments
Deputy Chair of Committees: 25 May 2021 - present.

Standing Committees
Chair, Standing Committee on Environment and Public Affairs: 25 May 2021 - present.

Domestic Committees
Member, Parliamentary Services Committee: 22 June 2021 - present.


PERSONAL

Birth
19 December 1979, Kurri Kurri, New South Wales

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Public Servant
BA


MINING AND PASTORAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Mining and Pastoral Region includes the Legislative Assembly electorates of Kalgoorlie, Kimberley, North West Central and Pilbara.

Further Biographical Details for Hon. Peter Foster







Last Updated by Darren Woulfe on 23 June 2021 at 10:54:01 AM