Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 14/02/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 14/02/2023
  • The Legislative Council meets on 14/02/2023 (02:00 PM)
    Council sit 14/02/2023

Ms Emily Louise Hamilton MLA

BA





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

HAMILTON, Emily Louise, MLA
Member for Joondalup
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for Joondalup on 11 March 2017, in succession to Jan-Henrik (Jan) Norberger (defeated).
Re-elected 2021.

Standing Committees

Member, Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 20 June 2017 to 29 January 2021 (Chair from 26 June 2017).
Member, Economics and Industry Standing Committee from 12 May 2021.


PERSONAL

Birth

Born 14 January 1985, Perth, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BA.
Electorate Officer.


JOONDALUP - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Joondalup is located in the North Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Joondalup.

Comprising of all or parts of the localities of Connolly, Currambine, Edgewater, Heathridge, Iluka, Joondalup and Ocean Reef.

Enrolment - 28,935 (11 February 2021)

Area - 32 km

Further Biographical Details for Ms Emily Louise Hamilton