Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 14/02/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 14/02/2023
  • The Legislative Council meets on 14/02/2023 (02:00 PM)
    Council sit 14/02/2023
  • The Select Committee into Child Development Services meets on 12/12/2022 (10:00 AM)
    Committee meet 12/12/2022

Hon. Steven John Martin MLC

Shadow Minister for Housing; Forestry

Deputy Chair of Committees





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
MARTIN, Hon. Steven, MLC
Member for the Agricultural Region
Liberal Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Parliamentary Party/Shadow Appointments
Shadow Minister for Housing; Forestry

Parliamentary Appointments
Deputy Chair of Committees: 25 May 2021 - present.

Standing Committees
Deputy Chair, Standing Committee on Legislation: 25 May 2021 - present.
Substitute Member, Standing Committee on Estimates and Financial Operations for the inquiry into the Financial Administration of Homelessness Services in Western Australia: 17 November 2021 - present.
Member, Joint Standing Committee on Delegated Legislation: 23 November 2022 - present.


PERSONAL

Birth
26 February 1963, Narrogin, Western Australia

Marital Status
Married

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Farmer


AGRICULTURAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Agricultural Region includes the Legislative Assembly electorates of Central Wheatbelt, Geraldton, Moore, and Roe.

Further Biographical Details for Hon. Steven John Martin