Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 10/10/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 10/10/2023
  • The Legislative Council meets on 10/10/2023 (01:00 PM)
    Council sit 10/10/2023
  • The Economics and Industry meets on 11/10/2023 (10:30 AM)
    Committee meet 11/10/2023
  • The Estimates Committee meets on 11/10/2023 (10:30 AM)
    Committee meet 11/10/2023

Hon. David Robert Michael MLA

BEc

Minister for Ports; Local Government; Road Safety; Minister assisting the Minister for Transport





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

MICHAEL, Hon. David Robert, MLA
Member for Balcatta
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for Balcatta on 11 March 2017, in succession to Christopher (Chris) David Hatton (defeated).
Re-elected 2021.

Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Premier; Treasurer; Minister for Public Sector Management; Federal-State Relations; Parliamentary Secretary of the Cabinet from 19 March 2021 to 8 June 2023.
Minister for Ports; Local Government; Road Safety; Minister assisting the Minister for Transport from 8 June 2023.

Parliamentary Party Appointments

Government Whip from 15 March 2017 to 17 March 2021.


PERSONAL

Birth

Born 25 January 1980, Mount Lawley, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BEc.
City of Stirling Councillor 2005 - 2017, Deputy Mayor 2011 - 2013.


BALCATTA - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Balcatta is located in the North Metropolitan Region and includes parts of the City of Stirling.

Comprising of all or parts of the localities of Balcatta, Joondanna, Osborne Park, Stirling, Tuart Hill and Westminster.

Enrolment - 29,541 (11 February 2021)

Area - 20 km

Further Biographical Details for Mr David Robert Michael