Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 14/02/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 14/02/2023
  • The Legislative Council meets on 14/02/2023 (02:00 PM)
    Council sit 14/02/2023

Mr Kevin Joseph Jude Michel MLA

DipEng - Mechanical Trade (Refrigeration and Air Conditioning)





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

MICHEL, Kevin Joseph Jude, MLA
Member for Pilbara
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for Pilbara on 11 March 2017, in succession to Brendon John Grylls (defeated).
Re-elected 2021.

Standing Committees

Member, Procedure and Privileges Committee from 23 May 2017 to 29 January 2021.
Member, Education and Health Standing Committee from 12 May 2021.


PERSONAL

Birth

Born 26 March 1961, Golden Rock, India.
Arrived in Western Australia, May 1998.

Qualifications and occupation before entering Parliament

Diploma of Engineering - Refrigeration and Air Conditioning - Mechanical Trade.
Owner and Director of Air Conditioning Business.


PILBARA - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Pilbara is located in the Mining and Pastoral Region and includes all or parts of the City of Karratha, Shire of East Pilbara and the Town of Port Hedland.

Comprising of all or parts of the localities of Balla Balla, Baynton, Boodarie, Bulgarra, Burrup, Cooya Pooya, Cossack, Dampier, De Grey, Gap Ridge, Indee, Jigalong, Karratha, Karratha Industrial Est, Maitland, Marble Bar, Mardie, Millars Well, Newman, Nickol, Nullagine, Pardoo, Pegs Creek, Pippingarra, Point Samson, Port Hedland, Redbank, Roebourne, Sherlock, South Hedland, Stove Hill, Strelley, Telfer, Wallareenya, Wedgefield, Whim Creek and Wickham.

Enrolment - 23,272 (11 February 2021)

Area - 292,570 km

Further Biographical Details for Mr Kevin Joseph Jude Michel