Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 14/02/2023 (01:00 PM)
    Assembly sit 14/02/2023
  • The Legislative Council meets on 14/02/2023 (02:00 PM)
    Council sit 14/02/2023
  • The Select Committee into Child Development Services meets on 12/12/2022 (10:00 AM)
    Committee meet 12/12/2022

Hon. Sophia Moermond MLC





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
MOERMOND, Hon. Sophia, MLC
Member for the South West Region
Legalise Cannabis Party WA

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Environment and Public Affairs: 25 May 2021 - present.

PERSONAL

Birth
14 September 1968, Rotterdam, Netherlands

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Nurse
Naturopath and Traditional Chinese Medicine
Diploma of Nursing
Diploma of Applied Science Naturopathy
Advanced Diploma of Applied Science - Traditional Chinese Medicine

SOUTH WEST REGION - ELECTORATE PROFILE
South West Region covers eight districts, Albany, Bunbury, Collie-Preston, Dawesville, Mandurah, Murray-Wellington, Vasse and Warren-Blackwood.

Further Biographical Details for Hon. Sophia Moermond