Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 12/03/2024 (01:00 PM)
    Assembly sit 12/03/2024
  • The Legislative Council meets on 12/03/2024 (01:00 PM)
    Council sit 12/03/2024
  • The Estimates Committee meets on 13/03/2024 (10:30 AM)
    Committee meet 13/03/2024

Hon. Stephen Joel Pratt MLC

Deputy Chair of Committees





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
PRATT, Hon. Stephen, MLC
Member for the South Metropolitan Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Parliamentary Appointments
Deputy Chair of Committees: 14 February 2023 - present.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Environment and Public Affairs: 25 May 2021 - present.
Member, Joint Standing Committee on Delegated Legislation: 27 May 2021 - present.

PERSONAL

Birth
8 July 1984, Subiaco, Western Australia

Marital Status
Married

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Policy Adviser
Bachelor of Arts (Politics and Journalism)

SOUTH METROPOLITAN REGION - ELECTORATE PROFILE
South Metropolitan Region includes the 15 Legislative Assembly electorates of Baldivis, Bateman, Bicton, Cannington, Cockburn, Fremantle, Jandakot, Kwinana, Riverton, Rockingham, Southern River, South Perth, Victoria Park, Warnbro and Willagee.


Further Biographical Details for Hon. Stephen Joel Pratt