Skip to main content
Home
Hon. Greg Smith MLC
House:Legislative Council
Party:Liberal Party
Electorate:Mining and Pastoral
Speeches by Hon. Greg Smith


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
Hide details for Extract from the Western Australian Parliamentary HandbookExtract from the Western Australian Parliamentary Handbook
SMITH, Hon. Gregory (Greg) David, MLC
Member for Mining and Pastoral Region
Liberal

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-fifth Parliament for Mining and Pastoral Region on 14 December 1996 for term commencing 22 May 1997. Defeated 10 February 2001 (term concluded 21 May 2001).

Standing Committees

Member Standing Committee on Ecologically Sustainable Development from 26 June 1997.

Select Committees/Royal Commissions

Member Select Committee on Native Title Legislation 1 December 1998 - 10 December 1998; on the Finance Broking Industry in Western Australia from the 17 August 2000.

PERSONAL

Birth

Born 14 September 1960, Melbourne, Victoria, Arrived in Western Australia 1988.

Marital Status

Married.

Qualifications and Occupation before entering Parliament

Shearer and pastoralist.

ELECTORATE — SHORT DESCRIPTION

Mining and Pastoral Region includes the Legislative Assembly electorates of Burrup, Eyre, Kalgoorlie, Kimberley, Ningaloo and Pilbara. Enrolment (14 December 1996) 68,258; area 2,243,711 sq km.