Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 03/08/2021 (02:00 PM)
    Assembly sit 03/08/2021
  • The Legislative Council meets on 03/08/2021 (02:00 PM)
    Council sit 03/08/2021
Ms Sabine Elisabeth Winton MLA BA; BPS
Parliamentary Secretary to the Premier; Treasurer; Minister for Public Sector Management; Federal-State Relations

House:Legislative Assembly
Party:Australian Labor Party
Electorate:Wanneroo

Inaugural Speech: pdf icon to inaugural speech transcript

Inaugural Video:

Speeches by Ms Sabine Elisabeth Winton
Portrait of member
Electorate Office:...
11 Rocca Way
Wanneroo WA 6065

Postal Address:
P.O. Box 345
Wanneroo 6946
Ph: (08) 9405 1244
Email: sabine.winton.mla@mp.wa.gov.au


Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook


WINTON, Sabine Elisabeth, MLA
Member for Wanneroo
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for Wanneroo on 11 March 2017, in succession to Paul Terrance Miles (defeated).
Re-elected 2021.

Parliamentary Appointments

Acting Speaker of the Legislative Assembly from 16 May 2017 to 7 December 2020.

Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Premier; Treasurer; Minister for Public Sector Management; Federal-State Relations from 19 March 2021.

Standing Committees

Member, Education and Health Standing Committee from 23 May 2017 to 29 January 2021.


PERSONAL

Birth

Born 24 April 1965, Ober-Ramstadt, West Germany.
Arrived in Western Australia 1975.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BA; BPS. Primary School Teacher.


WANNEROO - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Wanneroo is located in the North Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Wanneroo.

Comprising of all or parts of the localities of Ashby, Banksia Grove, Carabooda, Carramar, Gnangara, Jandabup, Mariginiup, Neerabup, Nowergup, Pinjar, Sinagra, Tapping and Wanneroo.

Enrolment - 31,301 (11 February 2021)

Area - 454 km