Skip to main content
Home

Moore Electorate Profile (2021)

About the Moore Electorate

Map showing the boundaries of the Moore electorate for the 2021 election

PDF version of the Moore electorate map

PDF version of the Agricultural Region electorate map

Area (sq km): 77,632
Number of Electors: 26,014
Source: Western Australian Electoral Commission.

Origin of the Name:
Named after the Moore River, which discovered by and named after George Fletcher Moore, Advocate General 1830. It was named by Mr Hefferon, a police constable who accompanied him. Moore was a prominent settler of the early days of the Colony, and also a member of the Legislative Council.
Source: Western Australia. Department of Land Administration. Names and Places.

Suburbs and Towns within the Electorate:
Ajana*; Allanooka; Alma; Ambania; Arrino; Arrowsmith; Arrowsmith East; Badgingarra; Ballidu; Bambun; Barberton; Beermullah; Bejoording; Berkshire Valley; Bindi Bindi; Bindoon; Bindoon Training Area; Binnu; Bolgart; Bonniefield; Bookara; Boonanarring; Boothendarra; Bowes; Bowgada; Breera; Breton Bay; Buller; Bundanoon; Bunjil; Buntine; Burakin; Cadoux; Calingiri; Canna; Caraban; Carani; Carnamah; Cataby; Cervantes; Chittering; Coolcalalaya; Cooljarloo; Coomberdale; Coonabidgee; Coondle; Coorow; Cowalla; Culham; Cullalla; Cunjardine; Dalwallinu; Dandaragan; Dartmoor; Devils Creek; Dewars Pool; Dindiloa; Dongara; Dowerin; Dudawa; Dumbarton; Durawah; East Ballidu; East Bowes; East Damboring; East Nabawa; East Yuna; Eganu; Eneabba; Gabalong; Gabbadah; Gillingarra; Gingin; Ginginup; Glentromie; Goodlands; Goomalling; Granville; Green Head; Gregory; Grey; Guilderton; Gunyidi; Gutha; Hickety; Hill River; Hindmarsh; Hoddys Well; Holmwood; Horrocks; Howatharra; Hulongine; Ikewa; Irwin; Isseka; Jennacubbine; Jibberding; Julimar; Jurien Bay; Kadathinni; Kalannie; Karakin; Karranadgin; Kondut; Konnongorring; Koojan; Koolanooka; Koomberkine; Lake Hinds; Lake Ninan; Lancelin; Latham; Ledge Point; Leeman; Lennard Brook; Lockier; Lower Chittering; Manmanning; Marchagee; Marne; Marrah; Maya; Merkanooka; Miamoon; Miling; Milo; Mimegarra; Mindarra; Mingenew; Minnivale; Mocardy; Mogumber; Mooliabeenee; Moondah; Moondyne; Moora; Mooriary; Morangup; Morawa; Mt Adams; Mt Budd; Mt Erin; Mt Horner; Muchea; Muckenburra; Mullewa; Mumberkine; Nabawa; Namban; Nambung; Nangetty; Nanson; Naraling; Narra Tarra; Neergabby; New Norcia; Nilgen; Nolba; North Eradu; Northampton; Nugadong; Nunierra; Nunile; Oakajee; Ogilvie; Old Plains; Orange Springs; Perenjori; Petrudor; Piawaning; Pindar; Pintharuka; Pithara; Port Denison; Red Gully; Regans Ford; Rockwell; Rossmore; Rothsay; Sandy Gully; Seabird; South Yuna; Springfield; Tardun; Tenindewa; Three Springs; Toodyay; Ucarty; Ucarty West; Waddington; Waddy Forest; Waggrakine *; Walebing; Walyormouring; Wandana; Wanerie; Wannamal; Warradarge; Watheroo; Wattening; Wedge Island; West Ballidu; West Binnu; West Casuarinas; West Toodyay; White Peak; Wilbinga; Womarden; Wongamine; Wongan Hills; Wongoondy; Woodridge; Wubin; Wyening; Xantippe; Yallabatharra; Yandanooka; Yarawindah; Yardarino; Yarragadee; Yathroo; Yerecoin; Yetna; Yuna
* = Suburb/Town split between more than one Electorate.
Source: Western Australian Electoral Commission.

Legislative Council Region:
Agricultural

Local Governments within the Electorate:
Shire of Carnamah
Shire of Chapman Valley
Shire of Chittering
Shire of Coorow
Shire of Dalwallinu
Shire of Dandaragan
Shire of Gingin
Shire of Goomalling
City of Greater Geraldton
Shire of Irwin
Shire of Mingenew
Shire of Moora
Shire of Morawa
Shire of Northampton
Shire of Perenjori
Shire of Three Springs
Shire of Toodyay
Shire of Victoria Plains
Shire of Wongan-Ballidu

Schools
Government: Badgingarra Primary School; Bindoon Primary School; Binnu Primary School; Bolgart Primary School; Cadoux Primary School; Calingiri Primary School; Carnamah District High School; Central Midlands Senior High School; Cervantes Primary School; Chapman Valley Primary School; Coorow Primary School; Dalwallinu District High School; Dandaragan Primary School; Dongara District High School; Dowerin District High School; Eneabba Primary School; Gingin District High School; Goomalling Primary School; Jurien Bay District High School; Kalannie Primary School; Lancelin Primary School; Leeman Primary School; Miling Primary School; Mingenew Primary School; Moora Primary School; Morawa District High School; Mullewa District High School; Northampton District High School; Perenjori Primary School; Three Springs Primary School; Toodyay District High School; Watheroo Primary School; Western Australian College Of Agriculture - Morawa; Wongan Hills District High School; Yerecoin Primary School; Yuna Primary School.

Other: Edmund Rice College; Immaculate Heart College; Our Lady Of Mount Carmel School; Sacred Heart Catholic School; St Joseph's School; St Mary's School.

Local Newspapers:
  • Toodyay Herald
  • Advocate
  • Central Midlands & Coastal Advocate

Books about Moore:
  • Enid Cannon: Golden opportunities - a history of Perenjori, Western Australia (230p. Enid Cannon, 1983)
  • Rosemary Van den Berg: No options, no choice! the Moore River experience - my father, Thomas Corbett, an Aboriginal half caste (229p. Magabala Books, 1994)
  • Bruce Buchanan: Chittering, exploration to shire - being a history of the Shire from written sources excepting Muchea before 1923 and Wannamai (313p. Shire of Chittering, 2000)
  • W de Burgh: Cowalla and its buildings - the story of an early Moore River cattle station (Resource Press, 2004)
  • W de Burgh: A story of the Cowalla coast run 1873-1964 (Hesperian Press, 2007)
  • W de Burgh: Neergabby (where the brook and river meet) - a history of the Moore River and lower Gingin Brook 1830 to 1960 (212p. Shire of Gingin, 1976)
  • W de Burgh: The old North Road (188p. Hesperian Press, 2002)
  • One small Port, three names - a history of the Dongara Port (90p. Guardian Print, 2009)
  • Roger Tonkin: Moora 1907-1992, a record of community service (213p. Bookmark Publishing, 1992)
  • Hazel Udell: Gingin 1830-1960 (364p. Shire of Gingin, 1979)
  • Helen Crake: 'Carridena' - a history of the Three Springs Shire area (122p. Three Springs Shire Council, 1979)
  • Elizabeth Nelson-Broad: The Caroline connection - pioneers of the Irwin District (88p. Elizabeth Broad-Nelson, 2005)
  • David Hutchison: A town like no other - the living tradition of New Norcia (156p. Fremantle Arts Centre Press, 1995)
  • Peter Bridge: Little boy lost - Northampton in 1865 (20p. Hesperian Press, 2010)
  • Peter Bridge: Peterwangy - Western Australia's first goldrush (99p. Hesperian Press, 2008)
  • P Heydon: Westward to the sea - reminiscences and history of the Carnamah District 1861 - 1867 (Carnamah Shire Council, 1988)
  • Margaret McConnell: Plateau, plain and coast - a history of Dandaragan (273p. Shire of Dandaragan, 1993)
  • Bert Keeffe: Eastward ho to Mullewa and the Murchison (188p. Mullewa Shire Council, 1995)
  • Mingenew 1846-1986 (162p. Hesperian Press, 1988)
  • Susan Maushart: Sort of a place like home - remembering the Moore River Native Settlement (351p. Fremantle Arts Centre Press, 1993)
  • Frank Goldsmith: The history of Morawa (102p. Morawa Shire Council, 1961)
  • A Henville: Shire of Northampton, Western Australia, 1973 (24p. Northampton Shire Council, 1973)
  • Stan Gervas: Pioneer to progress - 100 years of Latham-Maya (227p. Latham-Maya Centenary Committee, 2009)
  • Alison Cromb: The history of the Toodyay Convict Depot - a tale of the convict era of Western Australia (147p. Alison Cromb, 2010)
  • Rica Erickson: Toodyay homesteads, past and present (184p. Hesperian Press, 2006)
  • Rica Erickson: Old Toodyay and Newcastle (400p. Toodyay Shire Council, 1974)
  • Rica Erickson: The Victoria Plains (221p. Lamb Paterson, 1971)
  • Wally Chitty: Toodyay, the good old days (228p. Hesperian Press, 2004)
  • Ken Spillman: Hands to the plough - the Shire of Victoria Plains since 1945 (238p. Shire of Victoria Plains, 2005)
  • Samille Mitchell: Kalbarri (135p. Dept of Environment and Conservation, 2009)
  • P McDonnell: Chapman Valley pioneers (112p. Geraldton Newspapers, 1974)
  • Mary Veal: Every year the Christmas bush - stories (144p. Abrolhos Publications, 1985)

Elections

Information about the 2021 State General Election
Information about Previous Elections

Current Member

Shane Love (NAT)

Shane brings a wealth of experience in community service, small business and agriculture to The Nationals WA team as the Member for Moore, and Deputy Leader of The Nationals WA. Shane has lived and worked in regional WA for most of his life.

He completed high school in Albany and has a Bachelor of Commerce from the University of Western Australia.

Shane was involved in local government for more than 11 years, including as Shire President of Dandaragan from 2004 to 2013. He has served a range of regional and local organisations, including as a Director of the Northern Agricultural Catchment Council, a Board member of the Wheatbelt Development Commission, member of the Wheatbelt Regional Advisory Planning Committee the West Midlands Natural Resource Group, Central Coastal Business Enterprise Centre Board and the Badgingarra School Council.

Shane is Deputy Leader of The Nationals WA; Deputy Leader of the Opposition; Manager of Opposition Business; and Shadow Minister for Transport; Mines & Petroleum; Climate Action.

Contact details and Speeches

Biography

Facebook; Twitter

Statistical Profile of the Moore Electorate

Successive Members for the Moore Electorate

NamePartyTerm
George Randell   1890 - 1892
Henry Bruce (Sir) Lefroy Ministerialist 1892b - 1901
Dr Michael O'Connor Ministerialist 1901 - 1904
Constituency abolished under Redistribution of Seats 1903.
Constituency revived under Redistribution of Seats 1911.
Henry Bruce (Sir) Lefroy Ministerialist 1911 - 1921
James Samuel Denton Country Party 1921 - 1927
Percy Douglas Ferguson Country Party 1927 - 1930
Constituency abolished under Redistribution of Seats 1929 and amalgamated with Irwin to form Irwin-Moore.
Constituency revived under Redistribution of Seats 1948.
John Hugh Ackland Country Party 1950 - 1958
Edgar Henry Mead Lewis Country Party 1958b - 1974
Albert Victor Crane National Country Party (later Liberal) 1974 - 1989
William (Bill) John McNee Liberal 1989 - 2005
Gary Snook Liberal 2005 - 2008
Grant Allen Woodhams Nationals 2008 - 2013
Ronald (Shane) Shane Love National Party 2013 -

b = by-election
Source:
Black, David & Valerie Prescott. Election Statistics: Legislative Assembly of Western Australia, 1890-1996. Perth, WA: Parliament of Western Australia Electoral Commission, 1997.
Parliament of Western Australia, Members (website) http://www.parliament.wa.gov.au