Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Robin David Scott


Principal Honours
Birth
Date: 21 March 1953
Place: Wishaw, Scotland, United Kingdom
Arrival in WA
October 1970
Occupation
Electrical contractor
"A" Class Electrician
House
MLC
Party
Pauline Hanson's One Nation
Date Elected
11 March 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Robin Scott
Electorate
Mining and Pastoral
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC Mining and Pastoral Region for a term commencing 22 May 2017. Elected to the Fortieth Parliament for the Mining and Pastoral Region on 11 March 2017 for a term commencing on 22 May 2017.

Committees
  • Member, Parliamentary Services Committee from 23 May 2017 to present
  • Member, Standing Committee on Uniform Legislation and Statutes Review from 23 May 2017 to present
  • Chair, Select Committee into Mining on Pinjin Station from 22 August 2018 to present
  • Member, Joint Standing Committee on Delegated Legislation 12 March 2020 to present
References
Parliament of Western Australia, Current Members, accessed 22 July 2019.