Skip to main content
Home

Members’ biographical register


Hon Aaron Stonehouse


Birth
Date: 29 June 1990
Place: Subiaco, Western Australia
Occupation
Manager
Employment History
Call Centre Manager, Sales Manager and Team Leader
House
MLC
Party
Liberal Democrats
Date Elected
22 May 2017
Inaugural Speech

Inaugural Video
Speeches
Search for speeches by Aaron Stonehouse
Electorate
South Metropolitan
Parliamentary Service
Electorates
  • MLC South Metropolitan Region for a term commencing 22 May 2017. Elected to the Fortieth Parliament for the South Metropolitan Region on 11 March 2017 for a term commencing on 22 May 2017.

Committees
  • Member Standing Committee on Estimates and Financial Operations from 23 May 2017
  • Member Joint Standing Committee on Audit from 13 June 2017
  • Chair Select Committee on Personal Choice and Community Safety from 29 August 2018
  • Co-opted Member Standing Committee on Procedure and Privileges Committee - Standing Order 6(3): Recalling The Council from 19 September 2018 to 4 December 2018
  • Member Select Committee into alternate approaches to reducing illicit drug use and its effects on the community from 17 October 2018
Private Member's Bills
Criminal Procedure Amendment (Trial by Judge Alone) Bill 2017 Legislative Council Second Reading - 7/12/2017
Misuse of Drugs Amendment Bill 2018 Legislative Council Second Reading - 16/8/2018
Prevention of Forced Closure of Remote Aboriginal Communities Bill 2017 Legislative Council Second Reading - 15/6/2017
Qualifications
References
Further Information