Skip to main content
Home

LEGISLATIVE ASSEMBLY ESTIMATES COMMITTEES 2019

 

View Video Archives of Estimates

 

 Budget Papers for 2019-20


Tuesday, 21 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B
Wednesday, 22 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B
Thursday, 23 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B


COMMITTEE A : TUESDAY, 21 MAY 2019

Daily Hansard

TIME
ASSEMBLY CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 1 - PARLIAMENT

DIVISION 2 - PARLIAMENTARY COMMISSIONER FOR ADMINISTRATIVE INVESTIGATIONS 

 

Responsible Minister: SPEAKER

 
Buti
Sandserson
Carey
 
Nahan
Kirkup
 
 
BAKER

Division 1: Parliament

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Division 2: Parliamentary Commissioner for Administrative Investigations

Broadcast

 

Division 16: Department of Primary Industries and Regional Development

[Supplementary Information]

Broadcast

10:00 AM

DIVISION 16 - DEPARTMENT OF PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 1 to 5: Regional Development)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREMIER

 
 Buti
Sanderson
Carey
  
Blayney
Honey
Redman
 
 
BAKER
11:00 AM
 
Buti
Sanderson
Carey
 
Blayney
Honey
Redman
 
 
BAKER
 
12 NOON
 
Buti
Sanderson
Carey
 
Blayney
Honey
Redman
 
 
LOVE
 
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 3 - DEPARTMENT OF THE PREMIER AND CABINET (Services 1 to 3: Premier and Cabinet)


DIVISION 4 - PUBLIC SECTOR COMMISSION

 

DIVISION 5 - GOVERNOR'S ESTABLISHMENT


DIVISION 7 - SALARIES AND ALLOWANCES TRIBUNAL


DIVISION 15 - DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: State Development, Jobs and Trade)

 

LOTTERIES COMMISSION

 

 

 

PREMIER

 

 
Buti
Sanderson
Millman
 
Nahan
Kirkup
Catania
 
 
PRICE

Division 3: Premier and Cabinet

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Division 4: Public Sector Commission

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Division 5: Governor's Establishment

Broadcast

 

Division 7: Salaries and Allowances Tribunal

Broadcast

 

Division 15: Department of Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: State Development, Jobs and Trade)

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Lotteries Commission

3:00 PM
 
Buti
Sanderson
Millman
 
Nahan
Kirkup
Catania
 
 
PRICE
4:00 PM
 
Buti
Sanderson
Millman
 
Nahan
Marmion
Catania
 
 
PRICE
5:00 PM
 
Buti
Sanderson
Millman
 
Nahan
Marmion
Catania
 
 
QUIRK
6:00 PM
DINNER BREAK
 7:00 PM

DIVISION 25 - WA POLICE FORCE


 

 

Responsible Minister: ROBERTS
 
Buti
Millman
Michael
 
Katsambanis
O'Donnell
Catania
 
QUIRK

Division 25: WA Police Force

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

8:00 PM
 
Buti
Millman
Michael
 
Katsambanis
O'Donnell
Catania
 
QUIRK
9:00 PM
 
Buti
Millman
Michael
 
Katsambanis
O'Donnell
Catania
 
QUIRK
10:00 PM
COMMITTEE A CONCLUDES AT 10PM


Back to Top

COMMITTEE B : TUESDAY, 21 MAY 2019

Daily Hansard

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 23 - DEPARTMENT OF EDUCATION


DIVISION 24 - DEPARTMENT OF TRAINING AND WORKFORCE DEVELOPMENT 


 

 

 

  
Responsible Minister: PAPALIA
 
 

 

 

 
 Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 
Harvey
L'Estrange
Rundle
 
 
FREEMAN

Division 23: Department of Education

[Supplementary Information]

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

 

Division 24: Department of Training and Workforce Development

[Supplementary Information]

Broadcast

10:00 AM


 
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 
Harvey
L'Estrange
Rundle
 
 
FREEMAN
 11:00 AM
 
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 
 
Harvey
Mettam
Rundle
 
 

FREEMAN
12 NOON
 
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 
 
Harvey
Mettam
Rundle
 

BLAYNEY
1:00 PM
 LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Service 1: Local Government; Services 3 to 16: Culture and Arts)

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING, LANDS AND HERITAGE (Service 3: Heritage) 

 

DIVISION 44 - HERITAGE COUNCIL OF WESTERN AUSTRALIA

 

DIVISION 45 - NATIONAL TRUST OF AUSTRALIA (WA)

 
 
Responsible Minister: TEMPLEMAN
 
Mubarakai
Stojkovski
Carey
 
Krsticevic
McGrath
Love
 
 
BLAYNEY

Division 34: Department of Local Government, Sport and Cultural Industries (Service 1: Local Government; Services 3 to 16: Culture and Arts)

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Division 41: Department of Planning, Lands and Heritage (Service 3: Heritage)

 

Division 44: Heritage Council of WA

Broadcast

 

Division 45: National Trust of Australia (WA)


Division 16: Primary Industries and Regional Development (Services 6 and 7: Agriculture and Food)

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

3:00 PM

 
Mubarakai
Stojkovski
Carey
 
 Krsticevic
McGrath
Love
 
 
 
WINTON
4:00 PM
 
 Mubarakai
Stojkovski
Carey
 
 
Krsticevic
McGrath
Love
 

WINTON
5:00 PM
DIVISION 16 - DEPARTMENT OF PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 6 and 7: Agriculture and Food)
 

 

 
Responsible Minister: TEMPLEMAN
 
Mubarakai
Stojkovski
Carey
 
 
Blayney
Honey
Love
 
 
WINTON
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 19 - RURAL BUSINESS DEVELOPMENT CORPORATION


WESTERN AUSTRALIAN MEAT INDUSTRY AUTHORITY

 

 
 
 
 
 
                                                                Responsible Minister:TEMPLEMAN
 
Mubarakai
Carey
Rowe
  
Blayney
Honey
Love
 
 
 HEALY

Division 19: Rural Business Development Corporation

Broadcast

 

Western Australian Meat Industry Authority

Broadcast

8:00 PM 
 

MID WEST PORTS AUTHORITY


PILBARA PORTS AUTHORITY


SOUTHERN PORTS AUTHORITY


FREMANTLE PORT AUTHORITY

 

KIMBERLEY PORTS AUTHORITY

Responsible Minister:TEMPLEMAN

 
Mubarakai
Carey
Rowe
 
Harvey
Nahan
Love
 
 
HEALY

Mid West Ports Authority

Broadcast


Pilbara Ports Authority

Broadcast

 

Southern Ports Authority

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Fremantle Port Authority

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Kimberley Ports Authority

Broadcast

9:00 PM
 
Mubarakai
Carey
Rowe
 
 
Harvey
Nahan
Love
 
 
HEALY
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10PM


Back to Top

COMMITTEE A : WEDNESDAY, 22 MAY 2019

Daily Hansard

TIME
ASSEMBLY CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 21 - DEPARTMENT OF HEALTH   


DIVISION 22 - MENTAL HEALTH COMMISSION  


 

 

 

 

 

 

 

  
 
 Responsible Minister: COOK 
 
Hughes
Tallentire
Hamilton 
 
 L'Estrange
Kirkup
Catania
 
 

FREEMAN

Division 21: Department of Health

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Division 22: Mental Health Commission

[Supplementary Information]

Broadcast

10:00 AM
 
 
Hughes
Tallentire
Hamilton
 
                       
L'Estrange
Kirkup
Catania
 
 

FREEMAN
11:00 AM
 
 
Hughes
 Tallentire
Hamilton
                        
 
L'Estrange
Hayden
Catania
 
 

FREEMAN
12 NOON
 
 
Hughes
Tallentire
Hamilton
 
 
L'Estrange
Hayden
Catania
 
 

PRICE
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 3 - DEPARTMENT OF  THE PREMIER AND CABINET (Service 4: Aboriginal Affairs) 

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING, LANDS AND HERITAGE (Services 2 and 4: Aboriginal Affairs)


DIVISION 12 - TREASURY  


DIVISION 13 - OFFICE OF THE AUDITOR GENERAL 


DIVISION 14 - DEPARTMENT OF FINANCE

 

DIVISION 20 - ECONOMIC REGULATION AUTHORITY

 

INSURANCE COMMISSION OF WESTERN AUSTRALIA

 

WESTERN AUSTRALIAN TREASURY CORPORATION 

 


Responsible Minister: WYATT
 
Mubarakai
Millaman
Shaw
 
O'Donnell
Kirkup
Redman
 
 
PRICE

Division 3: Premier and Cabinet (Service 4: Aboriginal Affairs)

Broadcast


Division 41: Department of Planning, Lands and Heritage (Services 2 and 4: Aboriginal Affairs)

Broadcast


Division 12: Treasury

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 13: Office of the Auditor General

Division 14: Department of Finance


Division 20: Economic Regulation Authority

Broadcast


Insurance Commission of Western Australia

Western Australian Treasury Corporation

3:00 PM 
 
Mubarakai
Millaman
Shaw
 
Nalder
Nahan
Redman
 

HEALY
4:00 PM
 
Mubarakai
Millaman
Shaw
 
Nalder
Nahan
Redman
 

 HEALY
5:00 PM
 
Mubarakai
Millaman
Shaw
 
Nalder
Nahan
Redman
 

HEALY
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING, LANDS AND HERITAGE (Services 2 and 4: Lands)  


DIVISION 43 - WESTERN AUSTRALIAN LAND INFORMATION AUTHORITY (LANDGATE) 


WESTERN AUSTRALIAN LAND AUTHORITY (LANDCORP)

 
 
 Responsible Minister:WYATT 
 
Tallentire
Shaw
Michael
 
Harvey
Nalder
Catania
 

BAKER

Division 41: Department of Planning, Lands and Heritage (Services 2 and 4: Lands)

Broadcast


Division 43: Western Australian Land Information Authority (Landgate)

Broadcast


Western Australian Land Authority (LandCorp)

Broadcast

00 PM
 
DIVISION 15 - DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: Asian Engagement)

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 7 to 9: Housing; Veterans Issues; Youth)

KEYSTART HOUSING SCHEME TRUST



Responsible Minister:TINLEY
 
Tallentire
Shaw
Michael
 
L'Estrange
Hayden
Catania
 

BAKER

Division 15: Department of Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: Asian Engagement)

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 33: Department of Communities (Services 7 to 9: Housing; Veterans Issues; Youth)

[Supplementary Information]

Broadcast


Keystart Housing Scheme Trust

Broadcast

9:00 PM
 
Tallentire
Shaw
Michael
 
Nalder
Nahan
Catania
 

BAKER
10:00 PM
COMMITTEE A CONCLUDES AT 10PM


Back to Top



COMMITTEE B : WEDNESDAY, 22 MAY 2019

Daily Hansard

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 15 – DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Services 1 to 4: Defence Issues; Tourism)


DIVISION 18 - SMALL BUSINESS DEVELOPMENT CORPORATION 


DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Service 2: Citizenship and Multicultural Interests; Services 17 and 18: Racing and Gaming) 


DIVISION 40 - DEPARTMENT OF BIODIVERSITY, CONSERVATION AND ATTRACTIONS (Services 2 and 6: Tourism)

 

RACING AND WAGERING WESTERN AUSTRALIA

   


Responsible Minister : PAPALIA 
 
 Whitby
Folkard
O'Malley
 
 Marmion
Mettam
Rundle
 
 
  LOVE

Division 15: Department of Jobs, Tourism, Science and Innovation (Services 1 to 4: Defence Issues; Tourism)

[Supplementary Information]

 

Broadcast


Division 18: Small Business Development Corporation

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 34: Department of Local Government, Sport and Cultural Industries (Service 2: Citizenship and Multicultural Interests; Services 17 and 18: Racing and Gaming)

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 40: Department of Biodiversity, Conservation and Attractions (Services 2 and 6: Tourism)

Broadcast


Racing and Wagering Western Australia

Broadcast

10:00 AM
 
Whitby
Folkard
O'Malley
 
Krsticevic
Mettam
Rundle
 
 
LOVE
11:00 AM
 
Whitby
Folkard
O'Malley
 
Mettam
McGrath
Rundle
 
 
WINTON
12 NOON
  
Whitby
Folkard
O'Malley
 
Mettam
McGrath
Rundle
 
 
WINTON
1:00 PM
0 LUNCH BREAK 
2:00 PM

DIVISION 6 - WESTERN AUSTRALIAN ELECTORAL COMMISSION


DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 10 and 11: Disability Services)


DIVISION 39 - DEPARTMENT OF WATER AND ENVIRONMENTAL REGULATION (Services 4 to 9: Environment)


DIVISION 40 - DEPARTMENT OF BIODIVERSITY, CONSERVATION AND ATTRACTIONS (Services 1 and 3 to 10: Environment)

 
 
 
 
 
 

Responsible Minister : WHITBY

 
Tallentire
Hamilton
Folkard
 
Marmion
Kirkup
Love
 
 
WINTON

Division 6: Western Australian Electoral Commission

Broadcast


Division 33: Department of Communities (Services 10 and 11: Disability Services)

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 39: Department of Water and Environmental Regulation (Services 4 to 9: Environment)

Broadcast


Division 40: Department of Biodiversity, Conservation and Attractions (Services 1 and 3 to 10: Environment)

Broadcast

3:00 PM
 
 Tallentire
Hamilton
Folkard
 
 Honey
Marmion
Love
 
 
 
BLAYNEY
4:00 PM
 
Tallentire
Hamilton
Folkard
 
Honey
Marmion
Love
 
 
BLAYNEY
5:00 PM

 
 Tallentire
Hamilton
Folkard
 
Honey
Marmion
Love
 
 
BLAYNEY
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Service 1: Seniors and Ageing; Volunteering)


DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Services 19 to 21: Sport and Recreation)
 
 
DIVISION 35 - WESTERN AUSTRALIAN SPORTS CENTRE TRUST
 






Responsible Minister: MURRAY
 
 
 
Whitby
Hughes
Millman
 
Hayden
McGrath
Rundle
 
 
 
QUIRK

Division 33: Department of Communities (Service 1: Seniors and Ageing; Volunteering)

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 34: Department of Local Government, Sport and Cultural Industries (Services 19 to 21: Sport and Recreation)

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 35: Western Australian Sports Centre Trust

Broadcast

8:00 PM
 
 
Whitby
Hughes
Millman
 
McGrath
O'Donnell
Rundle
 
 
QUIRK
9:00 PM
 
Whitby
Hughes
Millman
 
McGrath
O'Donnell
Rundle
 
 
QUIRK
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10PM

 

 Back to Top

 

COMMITTEE A : THURSDAY, 23 MAY 2019

Daily Hansard

TIME ASSEMBLY CHAMBER MEMBERSHIP CHAIR HANSARD EXTRACT BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 36 - DEPARTMENT OF TRANSPORT 


DIVISION 37 - COMMISSIONER OF MAIN ROADS 


DIVISION 38 - PUBLIC TRANSPORT AUTHORITY  OF WESTERN AUSTRALIA

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING, LANDS AND HERITAGE (Service 1: Planning)   

 

DIVISION 42 - WESTERN AUSTRALIAN PLANNING COMMISSION 


METROPOLITAN REDEVELOPMENT AUTHORITY


METRONET PROJECTS UNDER DEVELOPMENT

 


Responsible Minister: SAFFIOTI 

 

 

 
Punch
Whitby
Tallentire
 
 
Harvey
McGrath
Catania
 

 

FREEMAN

Division 36: Department of Transport

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 37: Commissioner of Main Roads

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 38: Public Transport Authority of Western Australia

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 41: Department of Planning, Lands and Heritage (Service 1: Planning)

Division 42: Western Australian Planning Commission


Metropolitan Redevelopment Authority

Broadcast


Metronet Projects Under Development

10:00 AM

 

 
Punch
Whitby
Tallentire

 
 
 Harvey
McGrath
Catania

 

FREEMAN

11:00 AM

 

 
Punch
Whitby
Tallentire
 
 
Harvey
McGrath
Catania

 

PRICE

12 NOON

 

 
Punch
Whitby
Tallentire
 
 
Harvey
Marmion
Catania

 

PRICE
1:00 pm LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 8 - COMMISSIONER FOR EQUAL OPPORTUNITY


DIVISION 9 - COMMISSIONER FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE

 

DIVISION 10 - OFFICE OF THE INFORMATION COMMISSIONER

 

DIVISION 17 - DEPARTMENT OF MINES, INDUSTRY AND SAFETY REGULATION (Services 1 to 3: Commerce)

 

DIVISION 26 - DEPARTMENT OF JUSTICE (Services 1 to 7: Attorney General)

 

DIVISION 28 - OFFICE OF THE DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS

 

DIVISION 29 - CORRUPTION AND CRIME COMMISSION


DIVISION 32 - PARLIAMENTARY INSPECTOR OF THE CORRUPTION AND CRIME COMMISSION

 

Responsible Minister: QUIGLEY 

 

 
Stojkovski
Shaw
Hamilton
 
Katsambanis
Kirkup
Rundle

 

PRICE

Division 8: Commissioner for Equal Opportunity

Broadcast


Division 9: Commissioner for Children and Young People

Broadcast


Division 10: Office of the Information Commissioner

Broadcast


Division 17: Department of Mines, Industry and Safety Regulation (Services 1 to 3: Commerce)

Broadcast


Division 26: Department of Justice (Services 1 to 7: Attorney General)

Broadcast


Division 28: Office of the Director of Public Prosecutions

Broadcast


Division 29: Corruption and Crime Commission

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 32: Parliamentary Inspector of the Corruption and Crime Commission

3:00 PM 

 

Stojkovski
Shaw
Hamilton

 

Katsambanis
Marmion
Rundle

 

QUIRK

4:00 pm   
  Stojkovski
Shaw
Hamilton
 
Katsambanis
Marmion
Rundle

 

QUIRK
 5:00 pm  
Stojkovski
Shaw
Hamilton
 
  Katsambanis
Marmion
Rundle

 

QUIRK

6:00 pm DINNER  BREAK
7:00 pm

DIVISION 3 - DEPARTMENT OF THE PREMIER AND CABINET (Service 5: Innovation and ICT)


DIVISION 15 - DEPARTMENT OF JOBS, SCIENCE AND TOURISM (Service 1: Science)

 

DIVISION 16 - DEPARTMENT OF PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 6 and 7: Fisheries)


DIVISION 30 - CHEMISTRY CENTRE


DIVISION 39 - DEPARTMENT OF WATER AND ENVIRONMENTAL REGULATION (Services 1 to 3: Water)


WATER CORPORATION


BUSSLETON WATER CORPORATION


FOREST PRODUCTS COMMISSION

 

 

Responsible Minister: KELLY

 
Shaw
Michael
Sanderson
 
 
Marmion
Kirkup
Catania

 

LOVE

Division 3: Premier and Cabinet (Service 5: Innovation and ICT)

Broadcast


Division 15: Department of Jobs, Science and Tourism (Service 1: Science)

[Supplementary Information]

Broadcast


Division 16: Department of Primary Industries and Regional Development (Services 6 and 7: Fisheries)

Broadcast


Division 30: Chemistry Centre


Division 39: Department of Water and Environmental Regulation (Services 1 to 3: Water)

Broadcast


Water Corporation

Broadcast


Busselton Water Corporation

Broadcast


Forest Products Commission

8:00 pm

 

Shaw
Michael
Sanderson
 

 

 Marmion
Blayney
Catania

 


LOVE

9:00 pm

 

Shaw
Michael
Sanderson
 

  

 Honey
Mettam
Catania

 


LOVE

 10:00 pm COMMITTEE A CONCLUDES AT 10 PM

 


Back to Top


 

COMMITTEE B : THURSDAY, 23 MAY 2019

Daily Hansard

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM



DIVISION 11 - REGISTRAR, WA INDUSTRIAL RELATIONS COMMISSION

 

DIVISION 12 – TREASURY (Service 4: Energy)

 

DIVISION 17 - DEPARTMENT OF MINES, INDUSTRY REGULATION AND SAFETY (Services 1 to 3: Mines and Petroleum; Industrial Relations)


Responsible Minister: JOHNSTON  

 
 
Shaw
Michael
Folkard
 
Katsambanis
Nalder
Redman
 
WINTON

Division 11: Registrar, WA Industrial Relations Commission

Broadcast

 

Division 12: Treasury (Service 4: Energy)

Broadcast

 

Division 17: Department of Mines, Industry Regulation and Safety (Services 1 to 3: Mines and Petroleum; Industrial Relations)

Broadcast

10:00 AM



 
 Shaw
Michael
Folkard
 
Katsambanis
Marmion
Redman
 
WINTON
11:00 AM



SYNERGY

Responsible Minister: JOHNSTON
 
Shaw
Michael
Folkard
 
 
Nalder
Nahan
Redman
 
WINTON

Synergy

Broadcast

12 NOON

WESTERN POWER


Responsible Minister: JOHNSTON
  
Shaw
Michael
Folkard
 
 
 
Nalder
Nahan
Redman
 
 
 
FREEMAN
 

Western Power

Broadcast

12:30 PM

HORIZON POWER

Responsible Minister: JOHNSTON

Horizon Power

[Supplementary Information]

Broadcast

1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 1 to 6: Child Protection; Women's Interests; Prevention of Family and Domestic Violence; Community Services)

 

 

 

 

 

 

 

Responsible Minister: MCGURK 

 

 
Sanderson
Rowe
O'Malley
 
 
 Hayden
 Mettam
Love
 
 
HEALY

Division 33: Department of Communities (Services 1 to 6: Child Protection; Women's Interests; Prevention of Familiy and Domestic Violence; Community Services)

[Supplementary Information]

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

3:00 PM



 

 
Sanderson
Rowe
O'Malley
 
Hayden
 Mettam
Love


 
 
HEALY
4:00 PM
 
Sanderson
Rowe
O'Malley
 
 
 Hayden
 Mettam
Love
 
 
HEALY
5:00 PM
 
 Sanderson
Rowe
O'Malley
 
 
Hayden
 Mettam
Love
 
 
FREEMAN
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 26 - DEPARTMENT OF JUSTICE (Services 8 and 9: Corrective Services)


DIVISION 27 - DEPARTMENT OF FIRE AND EMERGENCY SERVICES
 
 
DIVISION 31 - OFFICE OF THE INSPECTOR OF CUSTODIAL SERVICES
 
 
 
 
Responsible Minister : LOGAN
 
 
O'Malley
Hughes
Buti
 
 
 Honey
Krsticevic
Redman
 
 
BAKER

Division 26: Department of Justice (Services 8 and 9: Corrective Services)

[Supplementary Information]

Broadcast

 

Division 27: Department of Fire and Emergency Services

Broadcast


Division 31: Office of the Inspector of Custodial Services

Broadcast

8:00 PM

 

O'Malley
Hughes
Buti
 

 

Kirkup
Krsticevic
Redman

 

 

BAKER

 

 

 9:00 PM

 

O'Malley
Hughes
Buti
 

  

Kirkup
Krsticevic
Redman
 


 BAKER

 

10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10:00PM

 


Back to Top